Hormon wzrostu somatotropina działanie i normy
Po czterdziestym roku życia mamy już zdecydowanie mniej siły witalnej, coraz bardziej zniszczoną skórę, słabsze mięśnie io wiele szybciej dopada nas zmęczenie i niemoc. Jak się okazuje, przyczyną tego jest też coraz mniejsza ilość produkowanej w organizmie somatotropiny. W diagnostyce zaburzeń wartości hormonu zastosowanie mają testy stymulacji lub hamowania. To bardzo korzystna wiadomość dla wszystkich bowiem dzięki temu jest neutralny i nie wchodzi w reakcje z innymi produktami czy na przykład alkoholem, jak to ma miejsce w przypadku stosowania wielu innych podobnych produktów. Oczywiście podobnie jak w przypadku wielu innych produktów tego typu niemalże od razu pada pytanie ile kosztuje i czy faktycznie jest skuteczny?
- Hormon wzrostu pobudza przyrost masy kostnej od urodzenia do okresu pokwitania.
- Dzieci z niedoborem somatotropiny charakteryzują się przede wszystkim zbyt niskim, jak na swój wiek, wzrostem (niskorosłość) i opóźnieniami w rozwoju fizycznym.
- Konieczne może być wówczas wykonanie kilku oznaczeń w ciągu dnia lub wybór innych metod pomiaru jego stężenia.
- Somatotropina w zastrzykach dostępna jest wyłącznie na receptę.
- W jednym i w drugim przypadku powiększają się nos, usta i język, rozrasta się żuchwa, prowadząc do przodozgryzu oraz zwiększenia odstępów między zębami.
- Serwis PoradnikZdrowie.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej.
Niedobór hormonu może wynikać z zaburzonej czynności struktur mózgu – przysadki lub podwzgórza. Ponieważ często nie udaje się ustalić przyczyny, zwykle używa się określenia „idiopatyczny niedobór hormonu wzrostu”. Jednoczesne przyjmowanie estrogenów oraz somatropiny może wiązać się z koniecznością dostosowania dawki leku, ze względu na wahania poziomu hormonu wzrostu we krwi podczas jednoczesnej terapii estrogenowej. W organizmie może dochodzić również do nadmiernego wydzielania hormonu wzrostu.
Badanie wydzielania somatotropiny
W przypadku dzieci z zespołem Turnera lub zmniejszoną długością ciała po urodzeniu przed rozpoczęciem leczenia oznaczyć stężenie IGF–1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu) oraz stężenie glukozy i insuliny na czczo. W trakcie terapii należy powtarzać badania stężenia IGF–1 dwa razy w roku. Przyspieszenie procesu wzrostu może zostać zatrzymane po przerwaniu terapii. Dodatkowo raz w roku zalecane jest wykonanie oznaczenia glukozy i insuliny na czczo, a pacjenci z podwyższonym ryzykiem pojawienia się cukrzycy powinni przeprowadzić doustny test obciążenia glukozą.
Hormon wzrostu – normy i interpretacja wyniku badania u noworodków, dzieci i dorosłych
Nieprawidłowe stężenie hormonu wzrostu może się wiązać z zaburzeniami wzrostu. Niestety, suplementacja hormonem wzrostu również nie jest do końca bezpieczna dla zdrowia. Przyspieszenie wzrostu tkanek również jest pod lupą naukowców, którzy badają od lat poziom stymulacji przez hormon wzrostu tkanek odpowiedzialnych za liczne choroby onkologiczne. Suplementacja hormonu wzrostu powinna być więc bardzo świadomym, przemyślanymi imonitorowanym przez lekarza procesem.
Co to jest karłowatość? Przyczyny, diagnoza, sposoby leczenia. Czy ta choroba jest dziedziczna?
Wysoki poziom hormonu wzrostu jest stanem nieprawidłowym, bez względu na wiek i płeć. U dzieci i młodzieży świadczyć może o rozwoju gigantyzmu, czyli nadmiernego wzrostu tkanek i kości, natomiast u osób dorosłych prowadzi do akromegalii, której przyczyną może być m.in. Badanie hormonu wzrostu zleca się w przypadku podejrzenia zaburzeń wydzielania GH, oceny funkcji dostinex przysadki mózgowej (niedoczynności i nadczynności przysadki mózgowej) oraz monitorowania skuteczności leczenia. Ze względu na pulsacyjne wydzielanie somatotropiny przez organizm, pojedyncze oznaczenie hormonu wzrostu nie jest wiarygodne. Niedobór hormonu wzrostu może wpływać na pojawianie się symptomów zaburzeń takich, jak syndrom stresu pourazowego (PTSD).